arama

Web Sitenizi Sıfırdan Oluşturmak İster Misiniz?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yunus Emre BAKAÇ Yunus Emre BAKAÇ

Web sitesi kodlamak, eğer gözünüzü korkutuyorsa buyurun hep beraber sitelerin nasıl çalıştığını inceleyelim. Web sitesini kodladıktan sonra alan adı ve hosting satın alarak sizlerle kodladığımız web sitesini internette yayımlayacağız ve karşımıza çıkabilecek tüm hataları çözeceğiz. Biraz ön bilgiye ne dersiniz?

Web sitesi nasıl çalışır?

Web sitelerimizi HTML, CSS ve JS ile oluşturmamız mümkün. Şu anda aktif olan HTML 5.2 sürümünün standartlarına linke tıklayarak erişebilirsiniz. Ayrıca CSS (Cascading Style Sheets) içinde gerekli tüm her şeye bulinkten ulaşabilirsiniz. Javascript(JS)’e daha sonra değineceğim.

Sıfırdan Nasıl öğrenebilirim?

Web sitenizi sıfırdan yapmak için önemli tek bir nokta var, sabır. Eğer karşınızda çıkacak olan her problemi araştırma yetisine sahipseniz inanın bana bu dünyadaki en güzel güce sahipsiniz demektir. Benim muhteşem anlatımım ve sizin güzel araştırma azminiz ile kendi web sitelerinizi yapıp programlamaya adım atabilirsiniz.

HTML ve CSS nedir? Ne işe yarar?

HTML adı üstünde etiketleme dilidir, web sitelerimizi oluştururken kullanacağımız materyallerin ne olduğunu belirlediğimiz dildir. CSS ise onlara makyaj yaptığımız kısımdır. Javascript ise bizim oluşturduğumuz materyallerin fonksiyonlarını belirlemektedir, dünyadan örnek vermek gerekirse, baş parmağı hareket ettirince “İmdat!” diye bağır komutunu Javascript ile yapabiliriz. Uzatmadan şu resim ile her şeyi anlatmak istiyorum ????Tabi ki bilerek İngilizce bıraktım, biz araştırmayı seven insanlarız 🙂

Kendi web sitemizi yapmamız için gerekenler?

HTML, CSS ve JS kullanarak oluşturabileceğimiz bir web sitesi için ihtiyacımız olan tek şey bir adet bilgisayar. Masaüstünde yeni metin belgesi oluşturduktan sonra, “.txt” uzantısını “.html”olarak değiştiriyoruz ve artık yapmak istediğimiz web sitesini oluşturduğumuz html uzantılı dosyamızı tarayıcı ile açarak görüntüleyebiliriz.

Örnek HTML kodları

Üst tarafta gördüğünüz kodların yapısı tamamen böyle olacak, şeklinde başlayan ve biten elementler arasına yazılar yazdığımız bir etiketleme dili olduğunu anlatmaya yetiyor.Örnek CSS kodlarıÜst tarafta gördüğünüz gibi CSS kodlarının yapısı böyledir. İlerleyen derslerde çok daha detaylı şekilde açıklayacağım. Gözünüz alışsın, kodlarımızı yazarken fazla yabancılık çekmeyin isterim.

Örnek Javascript kodlarıYukarıda button adında bir değişkenimiz var, bu değişkenin bir butona bağlı olduğunu düşünelim. Tıkladığımız zaman ID’si demo olan   içerisine “Merhaba Dünya!” yazacak butonun üzerine ne zaman tıklarsak tıklayalım her seferinde “Merhaba Dünya!” yazacaktır. Çünkü o butonu dinlemeye başladık. Yaptığı her şeyi dinliyoruz ve click yapınca altta oluşturduğumuz fonksiyonu çalıştırıyoruz.

 

Web Sitenizi kodlamanız için gereken programlar “ yazı dizimiz ile devam edebilirsiniz.

Kendinize çok iyi bakın 🙂