arama

Programlama Dili Seçerken Neden Java Tercih Edilmeli?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayşe KAYA Ayşe KAYA

Birçok kişi kullanacağı programlama dilini seçerken kararsız kalır. Özellikle kodlamayı yeni öğrenecek kitle ilk olarak bu soruyla karşılaşır. Bu sorunun cevabı için size önerilerimiz arasında Java bulunuyor. Öyleyse nedenini açıklayalım.

Programlama yaratıcılık ister. Bu sadece Java ile mümkün değil elbette ama çoğu programlama dili arasında en kolay Java ile mümkün diyebiliriz. Java programlama dilinin birçok artısı bulunur. Bunlardan bir kaçını sıralayacak olursak ilk sırada nesneye dayalı bir dil olması gelir. Peki bu ne anlama gelir?

Java nesneye dayalı bir dil olması yönüyle birçok kullanıcısına kolaylık sağlamaktadır. Bu kavramı bilmeyenler için özetleyecek olursak nesneye dayalı programlama dillerinde kodlar sınıflar içerisine yazılır ve bu sınıflardan türetilen nesneler ile sınıf içerisine yazılan özellikler tekrar tekrar kullanılabilir hale gelir.  Nesneye dayalı bir dil olduğu için Java üç temel özellik sağlamaktadır. Bunlar kapsülleme, çok biçimlilik ve kalıtımdır. Bu üç temel özellikten kalıtım ile yazılan bir temel sınıf içindeki özellikler türetilen sınıflarda kullanılabilir. Kapsülleme özelliği ile nesnelerin iç yapısı dış dünyadan korunabilir. Çok biçimlilik ile bir işlem veya metodun farklı nesneler tarafından isteğe göre kullanılmasını sağlar.

Nesneye dayalı bir dil olması yönüyle Java avantaj sağlıyor fakat nesneye dayalı birçok dil daha bulunuyor. Biz sorumuza cevap aramaya devam edecek olursak Java’nın diğer bir artısı olan gücünden bahsedelim.

Java’nın diğer dillerde çok zor yapılan işlemleri kolayca yapma özelliği vardır. Birçok programlama dilinde yapılamayan yapılsa bile çok işlem gerektiren işlemleri kolayca yapan Java ya bu özelliği ile diğer dillerden en basiti diyebiliriz. Bu yönü ile birçok avantaj sağlayacağı tartışılmazdır. Peki diğer artıları nelerdir?

Java en güvenli diller arasındadır. Java ile programlanan bir hiçbir programa virüs bulaşamaz. Bu yönüyle Java birçok firma için tercih sebebidir.

Java diliyle kodlama yaparken hata yaptığımızda sağladığı kolaylığa bakacak olursak java yine birçok avantaj sağlıyor. Java’da hatalar daha kodlama anında uyarı verir. Eğer bu mümkün olmadıysa çalışma anında hata verecek ve sebebini belirtecektir. Bu yönüyle kullanıcıya hem zaman hem de hatayı bulma açısından kolaylık sağlar.

Java’nın artılarına taşınabilir ve farklı işletim sistemlerinde çalışabilir olmasını ekleyebiliriz. Java programları çoğu ortama kolayca taşınabilir niteliktedir. Ayrıca çoğu işletim sisteminde değişikliğe gerek duyulmadan çalışabilir.

 

Java’nın avantajlarından bir diğeri ise dinamik bir dil olmasıdır. Dinamik olması kodlama yaparken değişken tiplerinin başta belirleme zorunluluğunu kaldırır. Programın çalışma anında değişken tipleri belirlenebilir hale gelir. Bu da programlama hızını arttırır.

Saydığımız tüm bu özellikleriyle Java tartışılmaz çok iyi bir dildir ve birçok artısıyla neden Java sorusuna cevap verir seviyedir. Java programlama diline özenilmesi ve büyük firmalar tarafından tercih edilmesi çok iyi bir dil olduğu kanısını destekler niteliktedir. Elbette ki negatif tarafları vardır fakat bu çok iyi bir dil olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.