arama

PHP Kullanarak RSS Okuma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet POLAT Mehmet POLAT

PHP kullanarak birçok geliştirme yapmamız mümkün bu geliştirmeler ile beraber internet sitemize yeni özellikler kazandırabilir ve hatta yeni bir proje oluşturup kullanıcılarımıza sunabiliriz. Bugün PHP kullanarak RSS verilerini okuyup ekrana nasıl yansıtacağımızı göreceğiz.

Github adresimiz de yer alan “ RSS-and-XML-Reader “ isimli depomuzu indiriyoruz ve dosyalarımızı masaüstüne çıkarıyoruz. Eğer bilgisayarımız da kullanıyorsak sanal sunucumuza bu dosyaları yükleyerek düzenleme işlemlerine başlıyoruz.Ekran görüntüsünde de yer aldığı gibi “ecloud.php” isimli dosyamız fonksiyonlarımızın olduğu dosya ve bu dosya ile hedef rss adresini çağırarak başlık ve açıklama kısımlarını ayrıştırıyoruz. Türkçe karakterler hatalarının olmaması için kelimelere tanımlama yaparak çeviri işlemlerini yapıyoruz.

$baslik = str_replace(“ÄŸ”, “ğ”, $title);

Fonksiyon içinde bir div oluşturarak paragraf şeklinde içeriklerimizi ekrana yazdırıyoruz. Görsel açıdan biraz daha özenli olması için bir adet stil dosyası oluşturarak içeriğimize göre ayarlıyoruz.

<div class='baslik'><a target=\" href=\"$baslik\">$baslik</a></div><br />Kod bloklarını kendi zevklerinize göre düzenleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Kullandığımız fonksiyonlar ile kendi siteniz için haber botu yapabilir ve mysql üzerinden kaydederek yayınlayabilirsiniz. Yukarıda yer alan fonksiyonlar ile bizlerde bir proje oluşturduk ve yayınladık sizde aşağıdaki ekran görüntülerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Bilgiyle kalın