arama

HTML ve CSS Öğrenmeden Önce Bilmemiz Gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yunus Emre BAKAÇ Yunus Emre BAKAÇ

HTML öğrenmeden önce bilinmesi gerekenler

HTML öğrenmeden önce bilmemiz gereken birkaç konu var, bunlardan birisi sıklıkça duyduğunuz Bootstrap Framework(Kütüphanesi). Nedir bu Bootstrap? daha doğrusu nedir bu kütüphaneler sorusu aklınızda mevcutsa sizlere en iyi şekilde anlatacağıma eminim.

Sıfırdan projeler üretmek zahmetli bir iş olarak görüldü(aslında değil!), herkes için özel kodlar yazmak özel emekler istiyordu ve sadece back-end developer için bu durum işleri biraz zorlaştırıyordu. Bootstrap ile birlikte bu biraz olsun değişti, hali hazırda kullanıma uygun ve kullanıcı için değiştirilmesi kolay olan kütüphaneler ortaya çıktı.

Kütüphanelerin hepsi dili en iyi şekilde kullanıp daha iyi ve kullanıcı odaklı hizmet verebilmek adına oluşturulmuştur. Bootstrap bir HTML ve CSS kütüphanesidir, Javascript kullandığı durumlarda mevcut fakat öncelik HTML ve CSS’e ait. Kullanıcı odaklı bir şekilde sizin ihtiyacınız olan butonları, form şekillerini, chechboxları hatta ve hatta yazı fontlarını bile ayarlamış ve yapmanız gereken kütüphanenin kurallarını ve mantığını öğrenip projenize uygun şekilde yerleştirmenizdir.

En popüler HTML ve CSS kütüphaneleri

  • Bootstrap
  • Materialize
  • Foundation
  • Turkuazcss(Türk geliştirici)

Onlarca kütüphane bulabilir ve hoşunuza gideni kullanabilirsiniz, birkaç makalemde kütüphane kullanımına da değineceğim.

Kütüphaneler hakkında bilmemiz gerekenler

Kütüphaneler bizlerin daha rahat kod yazması için geliştirilmiş olmasıyla bilinir oysa bizi kolaya alıştırır, düşünmeye araştırmaya olan isteğimizi bir yerde kesebilir. Her şey hazırdır ve birisi senin yerine o problemi yaşamış ve kütüphane geliştiricileri tarafından problem çözülmüştür. Peki ya siz? Eğer gerçekten bir geliştirici olmak istiyorsanız kütüphane kullanımına geçmeden önce saf olarak kendinize ait web siteleri geliştirmelisiniz. Bu süreçte tabi ki diğer geliştiricilerin kodlarından yararlanmalısınız, tecrübe gökten yağmıyor fakat hazıra konmayı, işi öğrenmenizde karşınıza koyulmuş bir engel olarak düşünmelisiniz.

Yenilikleri takip edebilmek

Sürekli güncellenen yazılımlar, tasarım zevkleri ve sayamadığımız bir çok şey, bunların hepsini birden takip etmek işini seven kişiler çok da zor değil. Saatlerdir bilgisayar başıma olmama rağmen en ufak bir baş ağrısı çekmiyorum, dayılarım genelde şaşırıyorlar, 2 saat telefon oynadıklarında başları ağrıyor ve bu durumdan şikayet ediyorlar, ben yıllardır günde en az 8 saat bilgisayar başında duruyorum nadiren şikayet etmişimdir. Haftalarca baş ağrısı çektiğimi hatırlamıyorum. İşimi ve elimde olan imkanları seviyorum, usta bir taksici olmak için yaşadığın şehri sokakları iyi bilmen gerekir, usta bir yazılımcı olmak için de yazdığın dili iyi bilmen gerekiyor. Buda pratikten geçiyor, bol bol yazıp kendimizi geliştireceğiz.

 

Bir sonraki ders olan HTML5 tagları ve kullanım şekillerinde görüşmek üzere.

 

Hoşçakalın 🙂