arama

Hastalık genlerinden ilaçlara ulaşmak için küresel bir baskı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet POLAT Mehmet POLAT

İnsan Genom Projesi’nin 2003’te tamamlanması, genetikçilerin yakında kalp hastalıkları ve Alzheimer’lar gibi belaların arkasındaki genleri ortaya çıkarması umudunu getirdi. Ancak kısa sürede bir gerçeklik kontrolü geldi: En yaygın hastalıklar, birkaç genle değil, her biri bir kişinin hastalık riskini küçük bir miktar artıran puanlar ve hatta yüzlerce kişiye bağlandı. Araştırmacılar, geniş insan gruplarının DNA’sını bir hastalığı olan ve olmayan bir araya getirerek tanımlayan bu genetik markörlerin listesine rağmen, sadece birkaç durumda bir insanın sağlığı için belirli bir markörün ne anlama geldiğini bulmuşlardır.

Bu sayıyı arttırmak amacıyla, Cambridge, Massachusetts’teki Geniş Enstitüden insan genetikçi Eric Lander ve meslektaşları, geçen hafta Washington, D.C.’nin yakınında, Uluslararası Ortak Hastalıklar İttifakı

Ayrıca davet edildi

Görüşme kısalık ve netlik için düzenlendi.

S: İttifak fikri nereden geldi?

Eric Lander: İnsan genomunun yaygın hastalık ve özelliklerle ilişkili 70.000’den fazla bölgesini haritalamak mümkün hale geldi. Ve bu genlerin ne olduğunu ve Alzheimer hastalığında ve orak hücrelerinde, inflamatuar barsak hastalıklarında, kardiyovasküler hastalıklarda, şizofrenide neler yaptıklarının anlaşılmasında çok önemli başarılar olmuştur. En büyük sorun, gerçekten zor ve yavaş. İnsan genetiği topluluğunun daha önce olanları yapmak, yani bir araya gelmek ve engelleri kaldırmak için ne gibi adımlar atabileceğimizi düşünmek zorunda kalacağını son bir yılda kristalize ettiğini düşünüyorum.

Cecilia Lindgren: Biyologlardan genetikçilere, biyoteknoloji ve eczacılıktan insanlara, neden bir tıkanıklığımız olduğuna dair çeşitli paydaşlarla görüşmeler yaptık. Hiçbir kimsenin, hiçbir grubun bu sorunu gerçekten çözemeyeceğini fark ettik. Ancak, tutarlı bir birlikte hareket etme misyonuyla paydaşları bir araya getirmemiz gerekiyor. Canlı, çeşitli, kapsayıcı bir ekosistem olarak görülmek istiyoruz.

S: Neden onu NIH’nin genom enstitüsüne bırakmıyorsun?

E.L .: Genom enstitüsünün kendisi, artık tek başına yapamayacağını ilan etti. NIH’deki genominin sadece% 10’unu, dünyanın her yerinde, tek başına finanse ediyorlar. Bu ICDA herhangi bir karar almıyor, yaptığı şey, tüm bu konuşmaların gerçekleşebileceği bir yer olması için insanları bir araya getirmek için bir forum olmaya çalışıyor. Barikatlar nelerdir ve olası çözümler nelerdir?

S: Ocak 2020’de bir bildiri yayınlamayı planlıyorsunuz. Finanse edilmesi gereken özel projeleri açıklayacak mı?

E.L .: Bunun sadece bir proje olduğunu sanmıyorum. Engeller neler? Bunların bazıları, her GWAS [genom çapında dernek çalışması] ‘nın özet istatistiklerini paylaşmanın bir yolu gibi hiçbir şeye mal olmaz. Ama belki onu uygulamak için dergilere ya da uygulamak için fon sağlayıcılara ihtiyacımız var. Yani bu bir para meselesi değil. Bu politikaların ne olması gerektiği sorusudur.

S: İttifakın başlatılması toplantısı hakkında bir şey bilmeyen insanlar vardı.

E.L .: Bir odaya ihtiyacımız vardı ve oda belli sayıda insanı tuttu. Böylece, alabildiğimiz kadar çok çeşitli ağlara dayanan insanları davet ettik. Sonra tüm dünyayı izlemeye davet ettik. Her şeyi herkesin ve herkesin canlı yayınlaması ve herkesin izlemesi için orada bırakması alışılmadık bir adım attık. Bu yüzden çok kapsayıcı olmalı.

S: Birkaç yıl içinde nerede olacağını umuyorsun?

E.L .: Alanla ilgilenen genç bir araştırmacı için gerçekten kolay olacak. İnsan genetiğinden hücresel mekanizmalara, fizyolojiye, bir çok araç ve onu kolaylaştıran kaynaklardan geçmemize izin veren paradigmaları iyi çözeceğiz. Neden bu kadar zor olduğunu anlamıyorlar.

C.L .: Benim için, toplumu bir araya getirip toplumun daha karmaşık bir hastalığa katkıda bulunmalarını ve ciddi bir engel yaratmalarını sağlayacağımızı umuyorum. Terapötik sonlanmaya çalışmak, çok heyecan verici olacağını düşündüğüm ek bir şey olacak.