arama

Apple AirPods (2019) vs Samsung Galaxy Buds: Hangisi Sizin için Daha İyi?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet POLAT Mehmet POLAT

Telefon laf konusu olduğunda, muhtemelen iOS yahut Android’den birini rahatça seçiyorsunuz. Lakin kablosuz kulaklıkların farkları bu kadar görünür değil, bu yüzden öncelikle kimi şeyleri bilmek isteyebilirsiniz.

Apple AirPods (2019) ile Samsung Galaxy Buds arasında seçim yapamıyorsanız, bu metnimiz size yardımcı olacak. İki kulaklığın avantaj ve dezavantajlarını aşağıda ele alacak ve hangisinin size daha münâsib olduğunu seçmenize yardımcı olacağız.

Tasarım

Apple AirPods’un (2019) ya seveceğiniz ya da nefret edeceğiniz alışılmadık bir tasarımı var. Evvelki sürümlerinde olduğu üzere kulaklığın 2019 sürümü de pilini şarj kutusuyla şarj ediyor. Kutunun önünde kulaklığın pil durumunu gösteren küçük bir LED bulunuyor.

Kulaklığın değiştirilebilir silikon uçları yok, gelgelelim kulağınıza sıkıca oturuyor. Bununla birlikte egzersiz yaparken AirPods’u kullanacaksanız, iki sefer düşünmenizde yarar var.

Samsung Galaxy Buds’un daha “klasik” bir kablosuz kulaklık dizaynına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Zarif bir görünüme sahip olan Samsung Galaxy Buds, lastik uçları sayesinde inançlı bir his veriyor.

İki kulaklığın da dokunmatik teftiş özelliği bulunuyor, bu sayede sesli asistanı açabiliyor, müziği başlatıp durdurabiliyor, davetleri cevaplayıp kapatabiliyorsunuz.

İşlevler

Kablosuz kulaklıkların temas sorunu yaşamaması kıymetli bir nokta. Apple AirPods ve Galaxy Buds sıkıntısız biçimde telefonunuzla bağlanıyorlar, tabi telefonunuz kulaklık ile tıpkı aileye ilişkin ise.

AirPods 2019, evvelki sürümüne nazaran daha süratli eşleşiyor. iPhone kullanıyorsanız, eşleştirme seçeneğini, kutunun ve kulaklığın pil durumunu şarj kutusunu açar açmaz telefonun ekranında görüyorsunuz.

Galaxy Buds, Samsung telefonlarıyla basitçe bağlansa da, bu kolaylık kullanıcıdan kullanıcıya fark oluşturabiliyor. Kulaklığın irtibatının koptuğuna dair şikayetlerde bulunan kullanıcılar var.

Sorunların birden fazla, Samsung’un yazılım güncellemeleriyle düzeliyor üzere görünüyor. Ama birçok kablosuz kulaklıkta olduğu üzere başka Bluetooth cihazların yanındayken kopma sorunu yaşayabilirsiniz.

Apple AirPods kendi yazılımıyla gelmiyor. Samsung Galaxy Buds ise Galaxy Wearables pratiği üzerinden ekolayzır ayarlarını değiştirmenize ve “ortam sesini” duymanıza müsaade veriyor. Bu işlev, örneğin bisiklet binerken yahut koşarken trafiği fark etmeniz için ortamdaki sesi bir ölçü duymanızı sağlıyor. Bu tatbik, sırf Android’de mevcut, hasebiyle iPhone’unuz varsa AirPods’u tercih etmek daha mantıklı olabilir.

Pil Ömrü

AirPods 5 saat pil ömrüne sahip iken şarj kutusu, 20 saat ek güç sunuyor. Samsung Galaxy Buds ise 6 saatlik pil ömrüyle rakibini geçiyor. Bununla birlikte şarj kutusu yalnızca 7 saat ek güç sunuyor ve Apple’ın 20 saat ek gücünün çok gerisinde.

Bir Galaxy S10’unuz varsa, Samsung Galaxy Buds’u telefon üzerinden kablosuz şarj edebiliyorsunuz.

Ses Performansı

Kablosuz kulaklıkların ses kalitesi konusunda problemleri var, lakin bu sıkıntılar giderek düzgünleşiyor. AirPods 2019 ve Galaxy Buds, bunun yeterli birer örneği. AirPods güçlü ve canlı bir ses sunuyor lakin yüksek frekanslarda biraz sert olabiliyor. Baslarının piyasadaki en güçlü bas olmadığını da söylememiz gerek.

Baslara değer veriyorsanız, daha sıcak ve çoklukla basları daha ağır ses sunan Galaxy Buds’u tercih edebilirsiniz.

İki kulaklık da kulak üstü kulaklıkların sunduğu ses kalitesini ve yeteneğini sunmuyor. Kablosuz kulaklığı tercih ederek, bu rahatlığı biraz daha güçsüz bir sesle takas etmiş oluyorsunuz.